Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pedagog

Kilka zasad pozytywnego wychowania

 

RODZICU PAMIĘTAJ:

 

  • Nie we wszystkim muszę być dobry! Mam prawo do błędów!

                Poparcie dla wysiłków dziecka, a nie dla stopnia jego osiągnięć, zwiększy samoocenę i motywację do podejmowania wysiłków w przyszłości. Nie pouczaj dziecka, nie wytykaj mu błędów, nie kłoć się. Oferuj swoją pomoc, wtedy kiedy jest potrzebna. Dzieci potrzebują wsparcia w chwilach słabości, a nie komentarzy po fakcie. Daj dziecku poznać, że w niego wierzysz.

  • Chwal mnie, kiedy odniosę sukces, nawet ten najmniejszy. Doceniaj mnie i moje starania, nawet, jeśli coś mi nie wyjdzie!

                Rodzice powinni też wzmacniać brak zachowania negatywnego. Czasami trzeba nagradzać mały kroczek na drodze do celu.

  • Bądź konsekwentny. To daje mi poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności i kontroli!

                Brak konsekwencji to jedna z najczęstszych pułapek, w jakie wpadają rodzice. Ważne jest również, by rodzice konsekwentnie dotrzymywali obietnic oraz nagradzali.

  • Nie wyręczaj mnie! Chcę się sam nauczyć na swoich błędach i wyciągnąć wnioski na przyszłość!

                Biorąc się za rozwiązanie problemów swoich dzieci, pozbawiasz je możliwości uczenia się na własnych błędach. Mimowolnie zachęcasz je do tego, by były zależne od Ciebie, zamiast uczyć je niezależności i samodzielności. Nie pozwalając dzieciom doświadczać konsekwencji swojego postępowania, powodujesz ich frustrację i zniechęcenie, ponieważ zostaje ograniczone ich naturalne pragnienie rozwoju i dorastania.

  • Nie ignoruj moich potrzeb. Zrozum moje trudności.

                Rodzic powinien zaniepokoić się zachowaniem sprawiającym problemy, jeśli trwa ono przez długi czas lub jest niezwykle gwałtowne i wyraźne. Wtedy należy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zdiagnozują problem i zaproponują formy uporania się z nim.

  • Pielęgnuj moją ciekawość świata i radość z życia!

                Cała sztuka polega na tym, aby rodzice mieli pełną świadomość bycia z dzieckiem tu i teraz. Oznacza to odnajdywanie radości w codziennych, małych rzeczach, we wszystkim co nas spotyka. Nawet nudne zadania lub codzienne obowiązki mogą stać się okazją do zabawy i ekscytujących przeżyć. Nauczenie dzieci czerpania radości z każdego dnia pomaga uodpornić je na niezliczoną liczbę potencjalnych problemów w przyszłości.

  • Rozmawiaj ze mną otwarcie i uważnie!

Umiejętność porozumiewania się ze swoim dzieckiem to bardzo ważna umiejętność rodziców. Kiedy dzieci wiedzą, że mogą porozmawiać z rodzicami o każdej swojej sprawie czują, że są ważne. Dobra komunikacja jest podstawą rozwiązywania problemów i współpracy z innymi. Aby komunikacja z dziećmi była otwarta i skuteczna, muszą one czuć, że rodzice naprawdę wysłuchują ich z pełną i szczerą uwagą i atencją. Muszą też czuć się bezpiecznie w tej rozmowie i mieć gwarancję, że ich zdanie nie wywoła ze strony rodziców potoku krytycznych uwag, bo wtedy po prostu zrezygnują z takiej próby.

 

 

Drogi Rodzicu

Drogi Rodzicu

Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Certyfikaty

 

CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI

CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI 2023