SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE? OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

Utworzono dnia 25.02.2021

,,SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE" W GRUPIE ,,WIEWIÓRKI" I „MISIE”

„Skąd się biorą produkty ekologiczne” to ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W dniach 10-12.02.2021r w grupie ,,Wiewiórki ” i „Misie” odbyły się zajęcia z programu edukacyjnego pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Główne założenie programu:

• zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, • propagowanie zdrowego stylu życia, • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach • higieniczno-zdrowotnych.

Podczas zajęć dzieci poznały wiele produktów ekologicznych oraz znaczek ,,Eko” jaki znajduje się na opakowaniu tych produktów. Obejrzały film pt. SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE? uważnie śledząc proces ich powstawania. Dzieci wspólnie utworzyły PIRAMIDĘ ZDROWEGO ŻYWIENIA I STYLU ŻYCIA oraz analizowały jej zawartość. Samodzielnie przygotowały pyszną lemoniadę z ekologicznych cytryn. Z dużym zaangażowaniem wykonały pracę plastyczną „Znaczek żywności ekologicznej”. Z ogromną radością realizowały swoje fantazje podczas przygotowywania kolorowych kanapek na śniadanie. Na chlebie pojawiły się koty, kwiatki i inne wytwory ich dziecięcej wyobraźni. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do pomocy w przygotowaniu tablicy informacyjnej „Ale to słodkie!”, która obrazowała ilość cukru w niektórych słodyczach i napojach. Były bardzo zdumione tak dużą zawartością. Gotowe dzieło zostało wystawione w oknie, tak by przedszkolaki mogły je zaprezentować i przekazać zdobyte informacje rodzicom. Starszaki zagrały również w stworzoną przez nauczycielki dywanową grę planszową „Zdrowo się odżywiam”, w której wykorzystano karty z gry „Piramida zdrowia” otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia. Dzieci stworzyły dzienniczek aktywności, w którym rysowały jakie aktywności podejmowały w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia. Na zakończenie zajęć dzieci nadawały sobie nowe ,,Eko imiona” .Wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach otrzymały przygotowaną publikację.

SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE? OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY

Utworzono dnia 25.02.2021, 13:22