INNOWACJA PEDAGOGICZNA "ZMIERZ UCZUCIA" ORAZ PROJEKT EDUKACYJNY "MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"

Utworzono dnia 11.06.2021

Innowacja pedagogiczna „Zmierz uczucia”  została napisana w oparciu o projekt o tym samym tytule, autorstwa Anety Konefał, dyrektora Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Została uzupełniona i zmodyfikowana zgodnie z potrzebami grupy przedszkolnej przez Magdalenę Wojtczak.

Innowacja była prowadzona w przedszkolu od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 w grupie 4 latków o nazwie „Sówki”

Główny cel innowacji to zapoznanie dzieci z literaturą, stwarzanie dzieciom okazji do doskonalenia umiejętności uważnego słuchania utworów literackich. Innowacja opierała się również na realizacji modułów dotyczących projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Poprzez realizację projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” i stworzoną ku temu innowację pedagogiczną „Zmierz uczucia” udało się rozwinąć umiejętności społeczno- emocjonalne oraz rozbudzić u dzieci zainteresowanie czytelnictwem, poszerzyć wiedzę w tym zakresie i stwarzać okazję do codziennego obcowania z książką.

Udział w projekcie edukacyjnym oraz innowacji pedagogicznej sprzyjał kształtowaniu kreatywności dzieci i rozszerzył zakres stosowanych metod pracy z dzieckiem. Czytelnicze spotkania stały się rytuałem w grupie Sówek, wprowadzając do omawiania wielu ważnych tematów w twórczy, niekonwencjonalny sposób.

Misiowe zadania stwarzyły sytuacje do twórczych zabaw – plastycznych, ruchowych, muzycznych, które rozwijały postawy np. wędrówka albumu Misia Zdzisia do domów dzieci, stworzenie kodeksu czytelniczego, samodzielne przygotowanie wystroju sali na święto misia, wykonanie eko-kalendarza, spotkania czytelnicze z Emoludkami- zapoznanie z ważnymi emocjami.

Na potrzeby innowacji stworzona została również strona Padlet ukazująca zdjęcia z realizacji modułów oraz z odwiedzin misia w domach Sówek.

Udało nam się zrealizować wszystkie moduły i otrzymać certyfikat "Wzorowej Placówki".

Utworzono dnia 11.06.2021, 07:18